Планети

Що таке боліди і чим вони примітні

Ви коли-небудь чули про боліди? Насправді, вони існують серед безлічі космічних об’єктів. Але що ж це за об’єкти з дивною назвою.
Як виявилося, деякі плутають метеорити з іншими тілами космосу. А їх, до речі, досить багато. Давайте спробуємо розібратися в цій множині.

В чому різниця: метеор, метеорит і астероїд

Перш за все, потрібно розуміти, що таке метеор . Власне кажучи, це світлове явище, яке виникає при попаданні дрібних частинок з космосу в атмосферу, де вони згоряють. По суті, метеором буде бути будь-який об’єкт позаземного походження, потрапив і згорілий в газовій оболонці .
Так, наприклад, називають астероїди та інші невеликі небесні тіла, згорілі під час свого падіння. Якщо від такого впав астероїда залишається хоч щось, то його залишок буде вже метеоритом. Так як метеорит – це тверде космічне тіло, долетевшее до поверхні.
Але виходить, що метеорити перш ніж впасти на поверхню видно як боліди. Ймовірно, тому і відбувається плутанина між метеорами і метеоритами. Хоча зв’язок проста:

  1. спочатку тіло рухається в космосі;
  2. потрапляючи в атмосферні шари виникає метеор;
  3. тільки потім, падаючи на поверхню, це вже метеорит.

Таким чином, відрізнити і розпізнати метеорит від інших небесних об’єктів дуже просто – він досягає поверхні. Хоча його можна сплутати із земними камінням.

Що таке боліди

Зрозуміло, метеори бувають різними. Як мінімум, вони відрізняються за розміром, яскравості, швидкості і напрямку руху.
Так от серед них розрізняють боліди . Як виявилося, так називають метеори, які мають яскравістю більш -4m і добре видимим діаметром (кутовими розмірами).
Що цікаво, Міжнародний астрономічний союз не дає визначення таких об’єктів. Тобто офіційно їх немає, а насправді є.
Можна сказати, що боліди це світлові явища певної яскравості і розмірами, що виникають при попаданні космічних тіл в шари , а потім згорянні в ній.

Цікаві факти про боліди

Варто відзначити, що при русі в газовій оболонці планети такий метеор може залишати яскравий газо-пилової слід.
Іноді боліди пролітають зі звуковим ефектом. Приміром, в повітрі чути потріскування. Крім того, із-за їх, так сказати, вторгнення можуть відбуватися порушення радіозв’язку.
Вважається, що це викликається електромагнітним полем, супроводжуючим політ болідів. Простіше кажучи, коливання породжують звук і хвильові перешкоди в навколишньому середовищі.
Що важливо, боліди видно на небі навіть вдень, оскільки мають високу яскравість.

Між іншим, самі яскраві боліди називаються суперболидами .

На даний момент боліди і метеорити викликають величезний інтерес. Більше того, існує окрема наука-метеоритика або метеорна астрономія. В даному розділі вивчаються метеорити й космічний пил, а також їх взаємодію з земною атмосферою.
Головним чином, боліди спостерігають зі супутників. Правда, для збору інформації про надходження метеорної речовини на Землю були створені спеціальні болидні мережі. Втім, вони є тільки в Європі і не є продуктивним способом спостереження.